Postępowanie z ofiarami
Za każdym razem, gdy gracz zostaje ranny, jego towarzysz broni lub każdy inny operator w jego pobliżu musi podjąć decyzję, jak na to zareagować. Natychmiastowa reakcja składa się z dwóch czynności:
- stłumić lub zabić wroga, który ranił gracza
- określić status rannego, aby szybko podjąć decyzję, jak sobie z nim poradzić.
Obowiązkiem CB (towarzysza broni – combat buddy) w systemie zespołu partnerskiego jest reagowanie na kontuzje lub obrażenia partnera. W takiej sytuacji powinieneś;
- Zabezpieczyć pozycję, np. granat dymny
- Przeciągnąć lub przenieść ofiarę do bezpieczniejszego miejsca w celu leczenia lub dalszej oceny
- Komunikować wszelkie wymagania personelowi medycznemu, gdy tylko będzie to bezpieczne – szybkie działanie ratuje życie
- Kontynuować udzielanie pierwszej pomocy w oczekiwaniu na personel medyczny, aby zapewnić najlepszą szansę na przeżycie.
Podczas postępowania z poszkodowanymi, priorytetem jest zabranie rannego w bezpieczniejsze miejsce, powstrzymanie krwawienia i przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, jeśli istnieje taka potrzeba. Podobnie, gdy zostaniesz ranny, najpierw skup się na przejściu do bezpiecznej pozycji, a następnie spróbuj zatrzymać krwawienie, czekając na przybycie CLS (combat life support).
Uproszczony 4-etapowy proces dla personelu niemedycznego:
- Załóż opaskę uciskową na kończyny z wieloma ranami.
- Lecz tułów, głowę i kończyny wolne od opaski uciskowej i sprawdź puls, jeśli pacjent nie reaguje.
- Rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową, jeśli pacjent nie odpowiada i nie ma tętna.
- Po powrocie tętna opatrz rany kończyna po kończynie i zdejmij opaskę uciskową po pełnym leczeniu każdej kończyny. W międzyczasie monitoruj puls i drogi oddechowe. Jeśli u pacjenta ponownie dojdzie do zatrzymania akcji serca, wróć do kroku 3.
Podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej staraj się postępować zgodnie z procedurą „RKO – RKO – sprawdź puls”. Polega na wykonaniu akcji “CPR” dwukrotnie przed sprawdzeniem tętna. Pozwoli to na zminimalizowanie czasu spędzonego zarówno na sprawdzaniu pulsu, jak i niepotrzebnej reanimacji pacjenta, którego bicie serca już wróciło. Dzięki temu będziesz mieć więcej czasu na inne zadania.
NIE podawaj morfiny pacjentom, jeśli nie jesteś odpowiedzialny za leczenie.
NIE WOLNO przetaczać krwi ani stosować leków na kończyny z założoną opaską uciskową. W razie wątpliwości sprawdź kończynę, nad którą pracujesz.
Jeśli nie znasz zastosowania różnych typów bandaży, używaj bandaża elastycznego jako uniwersalnego bandaża.
Pamiętaj, że nieprzytomny pacjent nie obudzi się, dopóki utrata krwi nie będzie mniejsza niż 15% („Utrata krwi” lub brak utraty krwi)
Radzenie sobie z własnymi ranami
- Zrób szybką diagnozę.
Czy nadal jesteś skuteczny w walce? Jeśli tak, walcz! Drobne rany można leczyć po zażegnaniu bezpośredniego zagrożenia. Jeśli jest poważniej i nie możesz walczyć, natychmiast przejdź do następnego kroku.
- Przejdź do najbliższej osłony lub ukrycia.
Tymczasowo ochroni cię to lub ukryje przed ogniem, ale nie zepchnie cię z linii frontu.
- Zrób pełną diagnozę. Jak bardzo jest źle?
Jeśli krwawisz, spróbuj określić, jak ciężka jest rana i jak pilnie będziesz potrzebować leczenia. Obfite krwawienie w połączeniu z częstymi omdleniami będzie wymagało natychmiastowej pomocy medycznej, podczas gdy lekkie krwawienie może dać ci trochę więcej czasu na leczenie.
- Jeśli potrzebujesz medyka, wezwij go przez radio.
Upewnij się, że podałeś swoje imię lub nick, aby medyk wiedział, kogo szukać. W razie potrzeby zaznacz swoją pozycję na mapie, aby można było Cię łatwiej znaleźć. W razie potrzeby uzgodnij z medykiem miejsce spotkania. Medyk może rozkazać, abyś ruszył w określonym kierunku lub spotkał się z nim w połowie drogi.
- Użyj bandaży lub opaski uciskowej, jeśli sytuacja na to pozwala.
Jeśli lekko krwawisz i masz bandaże, upewnij się, że znajdujesz się pod osłoną lub w ukryciu i użyj ich, aby opatrzyć ranę. Mogą działać lub nie, w zależności od nasilenia, i mogą wymagać kilku prób zatrzymania krwawienia. Gdy zatrzymasz krwawienie, będziesz ustabilizowany, ale będziesz miał trudności w celowaniu, dopóki nie znajdziesz medyka, który Cię wyleczy i wyeliminuje ból. W trakcie leczenia medyk jest twoim bezpośrednim dowódcą, rób wszystko co każe i pod żadnym pozorem nie oddalaj się od niego bez jego bezpośredniego pozwolenia.
- Postawiony na nogi, wróć do swojego oddziału i wznów walkę.
Upewnij się, że dowódca i towarzysz broni wiedzą, że jesteś zielony.